Sulkava-lehden soutunumero 2026

Virittäydy soututunnelmaan lukemalla Sulkava-lehti

Soutukokemus vailla vertaa

Koko vuoden kestäneen kuntosaliharjoittelun jälkeen oli aika kokeilla, vieläkö kunto kestää 60 kilometrin kuningassoudun koettelemukset.

Sulkavan kunta oli saanut jälleen koottua kirkkoveneellisen verran eri ikäisiä ja kuntoisia kutsuvieraita, jotka uskalsivat ottaa haasteen vastaan pitkälle soutumatkalle.

Lue kokonaan

Yhdellätoista soutukuninkuudella ohi sulkavalaislegendan

Sulkavan Suursoutujen kuninkaaksi kruunattiin miesten 60 kilometrin yksinsoudun voittanut Heikki Karjaluoto, joka edusti kilpailussa Oulun Kilpaveljiä. Karjaluotosta voittonsa ansiosta Sulkavan Suursoutujen historian eniten voittoja kahminut yksinsoutaja miesten kuninkuusmatkalla. Karjaluodolla on nyt 11 voittoa matkalta hallussaan. Vielä ennen voittoa Karjaluoto ja sulkavalainen soutulegenda Ari Kankkunen olivat molemmat voittaneet yksinsoudun kymmenen kertaa

Lue kokonaan

Hurja kamppailu voitosta

Perjantaina soudetun Iltasoudun miesten kirkkovenesarjassa koettiin jännittäviä hetkiä, sillä siellä nähtiin juuri ennen Soutustadionin edustalla sijaitsevaa maaliviivaa huikea loppukamppailu Voiton Soutajien ja IS Söderbyn välillä.

Lue kokonaan

Sisulla siitä selvittiin

Teksti ja kuvat: Mari-Anna Rossi 25 kilometrin elämysreitti tarjosi ensikertalaisille soutajille paitsi elämyksiä, myös rakkuloita, ampiaisdraamaa, jännittävän sillanalituksen ja huiman loppukirin. Vaikka harjoittelu jäi suunnitelman asteelle, vei sisukkuus Peto ja Verkele! -joukkueen maaliin ja lopulta myös elämysreitin ykköspallille. Tähän juttuun minulla oli oikeastaan otsikko valmiina jo ennen kuin edes lähdimme

Lue kokonaan

Sauna, sisu ja Saimaa yhdistyvät Suursouduissa

Saunakeskus Lempeässä käy kova puheensorina eri kielillä, kun kansainvälisille soutajille järjestetty tervetulojuhla käynnistyy.
Kansainvälisen väen tervetulleeksi toivottaa Tiittala Eventsin yrittäjä Timo Huttunen, joka myös esittelee osallistujille Etelä-Savon maakuntajohtaja Heini Utusen.

Lue kokonaan

Tapahtumat soutuseminaarin keskiössä

Sulkavan Suursoutujen soutuseminaari järjestettiin torstaina iltapäivällä Soutustadionilla, jonne oli kerääntynyt salin täydeltä yleisöä kuuntelemaan tapahtumien järjestämisen merkitystä Saimaan alueelle ja Sulkavan kunnalle.

Suursoutuja järjestävän Tiittala Eventsin toimitusjohtaja Timo Huttunen avasi tilaisuuden kertomalla, että soutuseminaarissa ollaan perinteisesti läsnä nyt toista kertaa, sillä tapahtuma lanseerattiin viime vuonna.

Lue kokonaan

Varvirannassa tapahtuu la 11.7.

Lauantaina retkisoudun taukopaikassa Varvirannassa mm. karaoke ja trubaduuri Timo Haavisto. Illan ohjelmisto koostuu tutuista kotimaisista pop- ja rock-klassikoista. Luvassa leppoisaa laulelua akustisen kitaran säestyksellä.

Lue kokonaan

Soututanssit sunnuntaina

Monipuolinen tanssiohjelmisto ja iloinen meno!
Valssi, hidas valssi, tango, fox, bugg, humppa, polkka, jenkka, letkajenkka, masurkka, beat, cha cha, runba, salsa, jive, fusku, twist.

Lue kokonaan